03 Haziran 2020 Çarsamba
İsveç’te can kaybına rağmen restoran barlar açık

İsveç’te can kaybına rağmen restoran barlar açık

Ülkede nisan ayında, Ocak 2000’den bu yana herhangi bir ayda yaşanandan daha fazla can kaybı kayıtlara geçti.

Koronavirüs salgınında ölü sayısı artarken nisan ayında 19 yıldır herhangi bir aydan daha fazla kişinin yaşamını yitirdiği İsveç, diğer birçok ülkenin uyguladığı sert tecrit önlemlerini uygulamama konusundaki kararını sürdürüyor.

İstatistik Ofisi’nin pazartesi açıkladığı rakamlara göre mart ayında bildirilen ilk ölüm vakasından bu yana İsveç’te yaklaşık 3 bin 700 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yaşamını yitirinlerin yaklaşık yüzde 90’ını 70 yaşın üzerindeki ve bakımevlerinde yaşayan kişiler oluşturdu.

İskandinav komşularına kıyasla İsveç’te daha yüksek ölüm oranı görülüyor: Norveç’te 233 can kaybı bildirilirken Finlandiya’da 300 kişi hayatını kaybetti. Ancak İsveç sınır komşularınınkinden daha yüksek bir nüfusa da sahip.

Ocak 2000’de nüfusun 100 bini başına düşen ölü sayısının 110,8 olduğu kaydedilirken, bu yıl nisan ayı içinse söz konusu rakam 101,1’i buldu. Bir önceki en yüksek ölüm oranı, tüm can kayıplarıyla birlikte 11 bin 57 kişinin yaşamını yitirdiği Aralık 1993’te görülmüştü. Bu yılın nisan ayındaysa 10 bin 458 ölüm vakası kaydedildi.

Pandemi tüm şiddetiyle devam ederken restoran, bar ve okulların çoğunu açık tutan İsveç hükümeti Avrupa’da aykırı bir pozisyon alarak manşetlerde yer buldu. Ülkenin bu “düşük ölçekli” yaklaşımına öncülük eden yetkililerse, sergiledikleri tutumun uzun vadede “daha sürdürülebilir” olduğunu ve virüsü yaymama sorumluluğunu doğruca toplumun omzuna yüklediğini savundu.

İsveç’in bu gevşetilmiş yaklaşımı kapsamında restoran, bar, okul ve diğer toplu mekanların çoğu büyük ölçüde her zamanki faaliyetlerine devam ediyor. Katılımcı sayısı 50 kişiye varan toplantılara izin veriliyor, masaların arasına mesafe konulup sadece mekanda oturan müşterilere hizmet verilmesi kaydıyla restoran ve kafelerde yemek yemeye de müsaade ediliyor.