05 Ağustos 2020 Çarsamba
Kurz: Türkiye iç sorunlarını bize ihraç edemez

Kurz: Türkiye iç sorunlarını bize ihraç edemez

Türkiye ile Avusturya arasındaki diplomatik gerginlik yapılan karşılıklı açıklamalarla tırmanıyor.

24-25 ve 26 Haziran günleri Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk ve Kürt göstericiler arasında çıkan arbede olaylarına ilişkin olarak Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Türkiye’yi ülkesinde huzursuzluk tohumları ekmekle suçladı ve Türkiye’deki sorunların Avusturya’ya ihraç edilmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

“Türkiye’nin Avusturya’da yaşayan insanlar üzerinde nüfuz kurma ve onları kendi çatışmaları için araç olarak kullanma çabaları son bulmalı” diyen Kurz, karşıt görüşlü iki etnik grup arasındaki kavgada cam şişe, taş ve demir sopalar kullanıldığını ve yaşanan olaylarda yedi polis memurunun yaralandığını açıkladı.

Türk Dışişleri Bakanlığı 30 Haziran Salı günü yaptığı açıklamada “Avusturya emniyet güçlerinin Türk kökenli gençlerin yaralanmasına ve Türk toplumuna ait bazı iş yerlerinin zarar görmesine sebep olan sert müdahalesini” kınamıştı.

Kurz Türkiye’den yapılan bu açıklamada emniyet güçlerine ilişkin suçlamaları “en sert şekilde” reddettiğini kaydederek “Türkiye’deki anlaşmazlıklar Avusturya’ya ihraç ediliyor fakat biz buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Karl Nehammer olaylarda yer alan herkesin kararlı bir şekilde soruşturulacağını söyleyerek “Koruyucu maskenin kimlik teşhisini engelleyeceğini sanan varsa yanılıyor” dedi ve grubun elebaşı olduğu sanılan şahsın kimliğinin tespit edildiğini duyurdu.

Nehammer ayrıca PKK’nın Avusturya’da korunduğu suçlamalarını da reddetti.