30 Eylül 2023 Cumartesi
Avrupa Merkez Bankası, şu ana kadarki en büyük faiz artışını yaptı

Avrupa Merkez Bankası, şu ana kadarki en büyük faiz artışını yaptı

Avrupa Merkez Bankası, Euro para birimini kullanan 19 ülkeyi resesyona sürükleyen rekor enflasyonla mücadele etmek için şimdiye kadarki en büyük faiz artışını yaptı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 1,50’ye yükseltti

Bankanın 25 üyeli yönetim konseyi, perşembe günü temel gösterge faiz oranlarını daha önce görülmemiş bir şekilde dörtte üç oranında artırdı. Artış kararıyla ana refinansman oranı yüzde 1,25, marjinal borç verme imkanı yüzde 1,50 ve mevduat faizi yüzde 0,75 seviyesine çıktı.

ECB Başkanı Christine Lagarde

Avrupa Merkez Bankası faiz artışına devam edecek

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, basın toplantısında yaptığı açıklamada enflasyonun uzun bir süre boyunca hedeflenen oranın üstünde olacağı için AMB’nın “önümüzdeki birkaç toplantıda” faiz oranları artıracağını bildirdi.

Enerji fiyatlarının “olağanüstü derecede yüksek” kalacağını kaydeden Lagarde, ekonominin “bu yılın geri kalanında önemli ölçüde yavaşlamasının beklendiği uyarısında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası enerji fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar hane halkı üzerinde baskı yarattı ve tüketici fiyatlarındaki artış hızını yeni zirvelere taşıdı.

Euro Bölgesi enflasyonu ağustos ayında yüzde 9,1’e ulaşarak rekor kırdı ve ECB’nin hedeflediği yüzde 2’lik oranın oldukça üzerine çıktı.

Euro Bölgesi’nde kötüye giden ekonomik veriler

Genelde ekonomik refahın ölçüsü olarak değerlendirilen Euro Bölgesi Nihai Bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) son 18 ayın en düşük seviyesine inerek ağustos ayında temmuz ayına oranla 49.9 puandan 48.9 puana düştü.

Şirketlerle gerçekleştirilen ankete dayanan PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilirken, endekste 50 puanın altı ekonomik daralma olarak görülüyor.

Euro Bölgesi’ndeki bu durgunluk beklentisi, yatırımcı moralini da derinden sarsarken, eylül ayında mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

AB’nin en büyük ekonomisi Almanya’da hizmet ve imalat sektörü endeksinin son iki aydır daralması, Euro Bölgesi için alarm zillerini çalmasına bir işaret olarak gösteriliyor.