16 Nisan 2024 Salı
Rüşvetten tutuklanan ve AP Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Kaili’nin evinden deste deste para çıktı

Rüşvetten tutuklanan ve AP Başkan Yardımcılığı görevinden alınan Kaili’nin evinden deste deste para çıktı

Belçika polisi, Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) rüşvet skandalı ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında görevden alınan AP Başkan Yardımcısı Eva Kaili ve eski AP üyesi İtalyan parlamenter Pier Antonio Panzeri’nin evlerinden toplam 1,5 milyon eurodan fazla nakit bulunduğunu açıkladı.

Le Soir gazetesinin aktardığına göre, AP kararlarını etkilemek amacıyla Katar’dan yüklü miktarda rüşvet almakla suçlanan Kaili’nin evinde, Belçika polisinin yaptığı baskınlarda ciddi miktarda nakit para ele geçirildi.

Polis, Pier Panzeri’nin evinde de 600 bin euroya yakın nakit tespit etti. Rüşvet alınan nakit paranın kalanı Kaili’nin Brüksel’deki evi, erkek arkadaşı ve yardımcısı Francesco Giorgio’nun evi ve Kaili’nin babasının yanında çıktı. 

Kaili’nin avukatı suçlamaları reddetti

Rüşvet skandalının ortaya çıkmasının ardından Kaili’nin avukatları, suçlamaları reddetti. Avukat Michalis Dimitrakopoulos, “Müvekkilim suçlamaları reddediyor. Katar rüşvetiyle hiçbir ilgisi yok” dedi.

Belçika polisi, dün de AP milletvekillerine ait 10 ofiste daha arama yaptı.

AP’de bugün yapılan oylamada 625 üye, Kaili’nin görevden alınması yönünde oy kullandı. Sadece bir üye, “hayır” oyu kullanırken, iki üye de çekimser kaldı.

Cuma günü yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla gözaltına alınan altı şüpheli arasında bulunan Kaili, pazar günü tutuklanmıştı. Kaili ile birlikte tutuklanan zanlılara, “Suç örgütüne katılma, kara para aklama ve rüşvet alma” suçlamaları yöneltiliyor. Savcılık, Kaili ve diğer şüphelilerin AP’deki kararları, Katar lehine etkilemeye çalıştığını ve buna karşılık olarak da nakit para ve hediyeler aldıklarını iddia ediyor.

Avrupa Birliği genelinde Katar vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarının kolaylaştırılması planları ise, rüşvet iddialarının ardından rafa kaldırıldı. Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Katar yönetimi ise, rüşvet verdiği iddialarını reddediyor.