24 Temmuz 2024 Çarsamba
Akdeniz’de Macron’un tartışmalı rolü – Fransız ve Yunan basını ne dedi?

Akdeniz’de Macron’un tartışmalı rolü – Fransız ve Yunan basını ne dedi?

Doğu Akdeniz’deki doğalgaz kavgasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ankara’nın tutumunu “kabul edilemez” olarak tarif etti ve Türkiye’nin bundan sonra bölgedeki bir partner olmayacağını açıkladı. Fransa ordusu daha bir ay önce bölgedeki deniz gücünü arttırmış ve bombardıman uçaklarını Kıbrıs’ta konuşlandırmıştı. Fransız ve Yunan basınından Macron’un müdahalesine yönelik eleştirel bir bakış.

Türkiye Rusya’dan daha kötü değil

Fransa Cumhurbaşkanı çifte standart kullanıyor, diyor Fransa’nın L’Opinion gazetesi:

“Başta Almanya ve ABD olmak üzere Fransa’nın müttefikleri olan biteni kafa karışıklığı, öfke ve kaygı karışımı bir ruh haliyle izliyor. Önemli bir NATO üyesi olan Türkiye ile gereksiz yere aralarını bozmaya hazır değiller. Üstelik Fransız liderin Vladimir Putin’e, Recep Tayyip Erdoğan’a olduğundan da nazik davrandığının da farkındalar. Türkiye mükemmel olmaktan kuşkusuz uzak ama muhalefet ülkenin en büyük iki kenti olan İstanbul ve Ankara’yı yönetiyor. Navalnıy örneği sayesinde Rusya’daki muhaliflerin başına neler geldiğini de biliyoruz. … Emmanuel Macron, haklı olarak Rusya’yla tansiyonu düşürme sürecine girmiş durumda. Ancak burada sergilediği tutum, Türkiye’ye göstereceği tavır için de kendisine örnek olmalı.”

Sağlıklı bir kuşku gerekli

Atina, Paris ile yeni tanımlanmış bir ortaklığa, üzerinde düşünmeden girmemeli, diyor Yunanistan’ın Naftemporiki gazetesi:

“Emmanuel Macron’un dün bir kez daha Atina’yı destekleyip Ankara’ya karşı çıkan müdahalesi, gerek Yunan delegasyonu gerekse Yunanistan’daki kamuoyunu derinden memnun etti. … Yunanistan ile Fransa arasında, büyük olasılıkla devasa silahlanma programları ve ülkenin dış politikasına yeniden yön verilmesini kapsayan ‘yeni bir stratejik ilişki’ ihtimalinin daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerekiyor. … Ülke, gücünü nerede ve nasıl kullanacağına dikkatlice karar vermeli.”