17 Haziran 2021 Perşembe
Fransa ve Almanya geçmişiyle yüzleşiyor

Fransa ve Almanya geçmişiyle yüzleşiyor

Almanya ve Fransa, geçmişle hesaplaşmaya başladı. Almanya, Namibya’da sömürge işgali döneminde soykırım yaptığını kabul etti ve bu ülkedeki yardım projelerine 1 milyar euro’dan fazla mali destekte bulunmayı vaat etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Ruanda soykırımındaki sorumluluğunu kabul etti. Macron, soykırımın 27’nci yıl dönümünde yaptığı Ruanda ziyaretinde ülkesinin sorumluluğunu ikrar etti.

Maas kabul etti

Almanya’nın sömürge zamanı yerleşimcilerinin, 1904 ile 1908 yılları arasında yerli Herero ve Nama halklarından on binlerce kişiyi katletmesi, tarihçiler tarafından “20. yüzyılın ilk soykırımı” olarak değerlendiriliyordu. Bu durum yıllardır Almanya, Namibya arasındaki ilişkilerde en büyük sorun olarak ortaya çıkıyordu. Almanya, sömürge yönetiminin, bu ülkede zulüm yaptığı kabul ediyor ancak doğrudan tazminat ödemeyi reddediyordu.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı yazılı açıklamada, “Biz artık meydana gelen olayları, bugünün perspektifinden baktığımızdan soykırım olarak görüyoruz.” dedi.

Almanya, Namibya’nın kalkınmasına destek verecek

Alman bakan, Berlin’in 1884’den 1915’e kadar kontrolündeki topraklardaki olaylarla ilgili Namibya yönetimiyle 5 yıldır sürdürdüğü müzakerelerin ardından sağlanan anlaşmayı memnunlukla karşıladıklarını ifade etti.

Tarihi ve ahlaki sorumluluk anlayışıyla, Almanya’nın Namibya’dan ve öldürülenlerin akrabalarından özür dilediğini belirten Maas, “Kurbanların maruz kaldığı çok büyük eziyeti tanıma jesti olarak bu ülkenin kalkınmasını ve yeniden inşasını 1,1 milyar euro tutarındaki mali yardımla destekleyeceğiz. “ dedi.

Maas, bu yardımın tazminat için olası bir yasal başvuru yolunu açmayacağını sözlerine ekledi. Alman hükümeti kaynakları bu yardımın 30 yıllık bir süre gerçekleşeceğini bildirdi.

Fransa’dan beklenmeyen açıklama

Ruanda’ya yönelik tarihi sorumluluğunu üstlenen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki ülke ve iki toplum arasındaki ilişkiyi düzeltmek ve yeni bir sayfa açmak için Ruanda’ya gitti ve 1994 yılında yaşananlarda Fransa’nın sorumluluğunu kabul ettiği açıklamasını yaptı. Önce yüzbinlerce Tutsi mezarının olduğu Kigali’ye gitti ve buradaki soykırım anıtını ziyaret etti. Ardından da bir konuşma yaparak, “Bugün buraya sorumluluğumuzu teslim etmeye geldim. Sizlerden af diliyoruz. Evet, Fransa uyarılara kulak asmayarak soykırımcı bir rejimin yanında durdu ancak fiilen soykırımın suç ortağı değildi.” ifadelerini kullandı.