30 Eylül 2023 Cumartesi
Türkiye-Yunanistan gerginliği…

Türkiye-Yunanistan gerginliği…

İki ülke de genel seçim sürecine girmeye hazırlanırken Ankara-Atina hattında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 5 Eylül’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Birliği  Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e; Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Maria Theofili’nin ise 6 Eylül’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektuplar Yunanistan basınına sızdı.

Mektuplarda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de görev uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine S-300 ile ‘radar kilidi’ atmasına ilişkin olarak, “Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur ağır! Yunanistan’a tek cümlemiz var: İzmir’i unutma!” ve “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan, Erdoğan’ın bu ifadeleriyle ilgili olarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ifadeleri zaten açıklamaya bile gerek bırakmıyor: Bu açıklamalar kışkırtma olmadan yapılmıştır; kabul edilemezdir; hem Yunanistan’a hem Yunan halkına hakarettir” ifadelerini kullandı.

Atina, Erdoğan’ın ifadelerini Yunanistan’ın toprak bütünlüğüne “direkt bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Dendias ve Theofili, “Açıklamaların tehditkar doğası ve tonu fazlasıyla açık; niyetin ne olduğuna dair bir şüphe yok. Bu, söylemlerin sadece seçim için bir araç olduğu iddialarını da haksız çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Mektuplarda uluslararası kamuoyunun “gerekli tepkiyi vermemesi” durumunda Türkiye’nin davranışlarının “geniş çevrede istikrarı bozabileceğini ve boyutu öngörülmez sonuçlar doğurabileceğini” ifade etti.

Atina, Türkiye’nin “revizyonist” söylemlerinin uluslararası anlaşmaların oluşturduğu statükoyu sorguladığını iddia etti.

ABD UYARDI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) DIşişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik “bir gece ansızın gidebiliriz” şeklinde Atina tarafından “tehdit” olarak algılanan ifadelerini “yararsız” olarak nitelendirdi ve Yunanistan’ın Ege adaları üzerindeki egemenliğinin “tartışma konusu olmadığını” vurguladı.

BakanlıktanErdoğan’ın son ifadelerine ilişkin yapılan değerlendirmede “Rusya’nın egemen bir Avrupa devletini yeniden işgal ettiği bir zamanda, NATO müttefikleri arasındaki gerilimi artırabilecek açıklamalar özellikle yararsızdır. Bütün ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve korunmalıdır. Yunanistan’ın bu adalar üzerindeki egemenliğinin tartışılması söz konusu değildir” açıklamasında bulunuldu. Basın açıklamasında ayrıca ABD’nin, NATO müttefiklerini “bölgede barış ve güvenliği korumak ve farklılıkları diplomatik olarak çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeyi sürdürdüğü” belirtildi.

Yunanistan: Türk İHA’sını tespit edip önledik

Yunan medyasında yer alan bir habere göre Türkiye’ye ait bir İnsansız Hava Aracı (İHA), çarşamba günü erken saatlerde Kinaros adacığı üzerinde uçtu.

Yunanistan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı’na (GEETHA) göre olay, saat 00.55’te İHA’nın yaklaşık 6 bin metre yükseklikte uçmasıyla meydana geldi.

GEETHA, UAV’nin bir uçuş planı sunmadan radara girdiğini ve Yunan hava sahasını ihlal ettiğini söyledi.

İHA’nın, uluslararası angajman kurallarına uygun olarak Yunan savaş uçakları tarafından “tespit edildiği ve önlendiği” kaydedildi.

Doğu Ege’de Oniki Adalar’ın bir parçası olan Kinaros, Kalimnos ve Leros’un batısında ve Amorgos’un doğusunda yer alıyor.