13 Haziran 2024 Perşembe
Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı süresiz ertelendi

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü mekanizma toplantısı süresiz ertelendi

Türkiye, Stockholm’de hafta sonu düzenlenen ve Ankara’nın tepkisine neden olan Kuranı Kerim yakma eylemi sonrası İsveç ve Finlandiya ile şubat ayında yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısını iptal etti.

Reuters, TRT’ye dayandırdığı haberinde, şubat ayında Brüksel’de düzenlenmesi planlanan görüşmenin Ankara tarafından “süresiz” olarak ertelendiğini aktardı.

İsveç’te aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Türkiye’nin sert tepkisi sonrası ilişkiler gerilirken, Ankara’nın talebi üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü mekanizmanın bir sonraki toplantısının ertelendiği belirtildi.

TRT’nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberde, toplantının ne zaman yapılacağına dair herhangi bir detay yer almadı.

Finlandiya tarafı daha önce bir açıklama yaparak NATO üyelik görüşmelerinin Türkiye’de 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçim sonrasına bırakılması çağrısında bulunmuştu.

İsveç makamlarının “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirdiği eylemin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkenin NATO üyelik başvurusuna destek vermeyeceklerini açıklamıştı. 

İsveç ile Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası geçen yıl mayıs ayında NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu.

İspanya’nın başkenti Madrid’de haziran ayındaki NATO zirvesinde aday ülkelerle Ankara arasında gerçekleşen üçlü görüşmeler sonrası Türkiye vetosunu kaldırmıştı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’da PKK’lı ve Gülen yapılanmasıyla bağlantılı olduğu belirtilen bazı kişilerin iadesini talep ediyor.

İsveç ve Finlandiya, NATO üyesi 30 ülkenin de onayını gerektiren katılım icin Macaristan ve Türkiye’den henüz onay alabilmiş değil.

Macaristan ve Türkiye’nin onay vermesi sonrası NATO Genel Sekreti Jens Stollenberg yeni üyeleri Kuzey Atlantik Antlaşması’na katılmaya davet edecek.

Bu aşamanın tamamlanması sonrası NATO’ya üye ülke sayısı 32’ye yükselecek.