20 Ocak 2022 Perşembe
Koronavirüs nedir?: Belirtileri nedir, Türkiye’de vaka var mı?

Koronavirüs nedir?: Belirtileri nedir, Türkiye’de vaka var mı?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80’den fazla ülkeye yayılırken, 6 Mart Cuma itibariyle hastalığa yakalananların sayısı dünya çapında 100 bini aştı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin hastalığı izleyen merkezi dünya çapında Koronavirüs vakalarının sayısının 100.276, yol açtığı ölümlerin sayısının ise 3404 olduğunu duyurdu.

Hastalığın yayılışı bir çok ülkede dezenfektan ve maske sıkıntısına, yiyecek stoklarına yönelmeye yol açarken, Almanya’nın Koblenz kentinde 1400 doktor ve sağlık görevlisinin katıldığı Koronavirüs Konferansında, hastalıkla ilgili kaygıların histeriye dönüşmeye başladığı uyarısı yapıldı.

Konferansa başkanlık eden doktor Jörg Brokmann “Tıbbi bir durumla değil siyasi bir durumla karşı karşıyayız” diye konuştu.

Hastalıkla ilgili en son gelişmeler

 • İngiltere’de 6 Mayıs itibariyle 47 yeni vaka belirlenmesiyle toplam vakaların sayısı 163’e fırladı. Bu, aynı zamanda hastalığın yayılma hızındaki en büyük artış oldu. Şu ana kadar 20 bini aşkın kişinin Koronavirüs testinden geçtiği İngiltere’de son hastalananlar arasında Londra’daki Heathrow Havalaalanı’nın bagaj bölümünde çalışan iki görevli de var.
 • Çin’den sonra hastalıktan en çok etkilenen ülkeler olan İtalya ve İran’da okulların, spor faaliyetlerinin iptaliyle hayat felce uğrarken, İran’da yetkililer kentler arasında seyahati engellemek için gerekirse “zor kullanılabileceğini” açıkladılar. Her iki ülkede de hastalığın yayılma hızında artış var.
 • Çin’de ise hastalığın ilk görüldüğü Vuhan eyaleti ve ülke genelinde Koronavirüs’ün yayılışının etkili bir şekilde kontrol altına alındığı anlaşılıyor. Çok az yeni vaka var.
 • 1 kişinin hastalıktan öldüğü ABD’nin California eyaletinde olağanüstü hâl ilan edildi. California’da lüks bir yolcu gemisindeki 3500 kişi, Koronavirüs şüphesiyle onlarca yolcu üzerinde yapılan tahliller nedeniyle mahsur kalmış durumda.
 • Türkiye’de yetkililer şu ana kadar yapılan Koronavirüs testlerinde henüz hiç kimsenin pozitif çıkmadığını söylüyor. Sağlık Bakanı vatandaşları gerekmedikçe yurt dışı seyahatten kaçınmalarını tavsiye etti.
 • Havayolu şirketlerinin bu yıl tahminen 113 milyar dolar gelir kaybına uğrayacağı açıklandı. Bu miktar iki hafta önce yapılan kayıp tahminlerinin üç misli.
 • Avrupa’da hastalığın en yaygın olarak görüldüğü ülke İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 48 artarak 197’ye ulaştı. Koronavirüs testinde pozitif çıkanların sayısı da 4 bin 636 oldu.

  Ülkede bu hafta bütün okullar ve üniversitelerin en erken 15 Mart tarihine kadar kapatıldığı açıklanmıştı.

  Başka Avrupa ülkelerinde görülen vakaların bir çoğunun da kaynağını oluşturduğu anlaşılan İtalya’da hükümet ayrıca sinema ve tiyatroları da kapattı ve vatandaşlara “el sıkışmayın, kucaklaşmayın, insanlarla fiziksel temastan kaçının” tavsiyesinde bulundu.

  İtalyan dinadamları da hafta boyunca ülkenin kuzeyinde salgından etkilenen bölgelerdeki kiliselerde ayin yapılmayacağını açıkladılar.

  Futbolda da A Serisi maçlarının seyircisiz yapılmasına karar verildi.

  İran’da seyahat yasağı ve zor kullanma tehdidi

  İtalya’dan sonra İran’da Sağlık Bakanlığı sözcüsü kentler arasında seyahati engellemek için gerekirse zor kullanılacağını söyledi.

  Yetkili “zor kullanma” derken ne kasdettiğine açıklık getirmedi. Fakat yetkililerin, okulların 21 Mart’a kadar kapatılması nedeniyle ailelerin tatile çıkmasından endişe ettikleri ve buna engel olmaya çalıştıkları anlaşılıyor.

  Bu tarih İran’da kabul edilen Celali takvimine göre yıl sonuna denk geliyor ve alınan karar tatillerle birlikte okulların Nisan başına kadar kapalı olması anlamına geliyor.

  Televizyondan yayınlanan bir basın toplantısında konuşan İran Sağlık Bakanlığı sözcüsü şu ana kadar ülkede çıkan vaka sayısını 6 Mart itibariyle 4747 olarak verdi.

  Bu İran’da düne göre 1234 yeni vaka daha saptanması anlamına geliyor. İran’da Koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı da yine 6 Mart itibariyle 17 artışla 124’e çıktı.

  İran’da hastalığın en etkili olduğu bölgeler başkent Tahran ile güneyde Şiiler için kutsal olan Kum kenti ve çevresi. Ama hastalık 31 İran vilayetinden 30’unda görüldü.