23 Mayıs 2024 Perşembe
İtalya’da hükümet düştü. Avrupa basını ne diyor?

İtalya’da hükümet düştü. Avrupa basını ne diyor?

İtalya’daki dört partili koalisyon hükümeti dağıldı. İtalia Viva partisinin lideri Matteo Renzi merkez sol koalisyonu sonlandırdı: Renzi, Başbakan Conte’nin içinde bulunulan zor zamanlarda ülkeyi yönetmeye uygun olmadığını söyledi. Koalisyon içi çatışmanın ana nedeni AB’den gelen Korona yardımlarının dağıtımıydı. Avrupa basını neler yazdı?

Avrupa’yla flört eden ruh yok olmamalı

Alman Süddeutsche Zeitung’un İtalya muhabiri Oliver Meiler, hükümet krizinin AB açısından da trajik bir boyutu olduğunu söylüyor:

“İtalyan halkının içinde AB’yi destekleyenlerin oranı uzun zamandır ilk kez gözle görülür biçimde arttı. Tabii bunun, İtalya’nın kendini yapayalnız hissettiği pandeminin başındaki soğuğun ardından havayı ısıtan kurtarma fonuyla da bağlantısı var. Conte bir Avrupalı olduğunu gösterdi, ki kimse bunu ummuyordu. İktidardaki ortağı Demokratik Parti’yle olan iyi ilişkilerini doğru kullanmayı bildi ve reform vaatlerine karşılık İtalya’da beklenenden daha fazlasını başardı. Bu yeni ruh hali yok olursa, milliyetçiler bile iktidara gelebilir – bu müthiş savrukluk ciddi bir sıkıntı yaratabilir.”

Durum o kadar da kötü değil

Macaristan’dan Azzonali‘ye göre Roma’da değişen fazla bir şey olmayacak: “Conte hükümeti sadece Senato’da çoğunluğu kaybettiği için, durum o kadar da dramatik değil. En olası görünen gelişme, Conte’nin bir şekilde, ya şu andaki koalisyonu genişleterek ya da hükümeti kurmak için yeniden görevlendirilerek iktidarda kalması. Bir teknokratlar hükümeti kurulması da imkansız değil. Olası görünmeyen seçenekler ise, bir erken seçim ya da merkez solda bir siyasetçinin hükümeti kurmakla görevlendirilmesi.”

Renzi ne yapmak istiyor?

İtalya’dan La Repubblica, istifanın gerekçesini anlamakta zorlanıyor: “[Renzi’nin] nedenlerini şu şekilde özetlemek mümkün: Ona göre, Başbakan Conte, İtalya tarihinin çok önemli bir döneminde, dev Avrupa kaynaklarının kayırmacılık ve seçim uzlaşıları için değil de, ülkeyi modernleştirmek için kullanılması gereken bir dönemde liderlik yapmaya uygun biri değil. … Bu pozisyonun çelişkilerini anlamak için uzun uzun araştırmaya da gerek yok. Renzi, Conte’nin ve yeni koalisyonun sınırlarının apaçık ortaya çıkmış olduğu 2019 yazında ikinci Conte hükümetinin mimarıydı. … Hepsi bu da değil: Renzi, Conte’nin (sağlık, okul, altyapı gibi) acil durumlardaki ataletini ve hareketsizliğini eleştirse de, yeniden adaylığına bir itirazı yok.”

İtalyan halkı bunu hak etmedi

Avusturya’dan Die Presse, Roma’daki siyasi ayak oyunlarına anlayış gösteremiyor: “Yüzyılın salgınının ortasında koalisyonu dağıtmanın makul bir nedeni olamaz. Bu kırılmanın birinci sorumlusu Matteo Renzi’nin amacının ne olduğunu içerde bile tam bilen yok. … Görünürde olan, iktidar kavgaları ve kibir. İtalyanlar ilkbaharda disiplinli tavırları ve girişimleriyle kriz yönetiminde usta olduklarını kanıtladılar. Doktorlar ve hastabakıcılar kendi sınırlarını aştılar, yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan İtalyan araştırmacılar pandemiyle mücadelede değerli bulgulara katkı sağladılar. Hiç kimse siyasetçilerin şu anda ortaya koyduğu bu sorumsuz trajediyi hak etmiyor.”

Bunların ayakları yere basmıyor

İtalyan siyasetçiler herhalde başka bir gezegende yaşıyor, diyor İtalya’dan La Stampa: “Eskiden politikacıların, hayatın katı gerçeklerinden uzakta, fildişi kulelerinde yaşadıkları düşünülürdü. Şimdi ise uzay gemilerine binmiş, binlerce kilometre uzaktan dünyada ve özellikle İtalya’da neler olup bittiği izliyor gibiler. … Kendilerinin, açıklama ve karşı açıklamalardan oluşan bir medya tiyatrosuyla ürettikleri haberlerden besleniyorlar. Gerçekten de İtalyan hükümetinin ‘krizi’ ile yaşayabilmeleri için maddi yardımların dağıtılması için gerekli adımların atılmasını bekleyen milyonlarca vatandaşın ‘krizi’ arasında hiçbir bağlantı yok. … Halk ayrıntılı bir aşılama planı ya da etkin bir okul eğitimi gibi konularda da net bir şeyler söylenmesini nafile bekliyor.”

Saçma olmasına rağmen bir fırsat

İsviçre’den Aargauer Zeitung her şeye rağmen bir umut ışığı görmeye devam ediyor: “Korona salgınının ortasında, İtalya Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana sağlıkta yaşanan en çetrefilli acil durumda bir hükümet krizi çıkartıldı. Roma’da çarşamba günü yaşananlar çok saçma ve gerçeküstü bir izlenim yaratıyor. Çoğu İtalyanın başka dertleri var. Milyonlarca insan yoksulluk, on binlerce işletme yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. … Koalisyon ortakları İtalya için ortak bir vizyonu hiçbir zaman geliştirememişti. Böyle bakıldığında saçma görünen siyasi kriz İtalya için bir fırsata dönüşebilir: Tabii şayet siyasi partiler Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın girişimiyle ülkelerine karşı duydukları sorumluluklarının farkına varırsa ve bir ulusal birlik hükümetine el verirlerse.”